logowhite
grupa.arternatywa@gmail.com

+48 507 244 980

KRS: 0000822267

Nr konta bankowego: 90 1140 2004 0000 3302 7965 5028

 • en
 • Nadchodzące...

  RUCH W KiOSKU “דער קיאָסק” (jid. der kiosk)

  KIEDY: 16-09-2023

  START: sobota popołudniu
  GDZIE: Start Kilińskiego / Pomorska
  DA KOGO: dla każdego

  W kiosku ruch toczy się dalej. Zapraszamy do odwiedzin – w kolejnej odsłonie swój projekt w ramach rezydencji zrealizuje Natalia Chmielarz – kulturoznawczyni, animatorka kultury żydowskiej. Współpracuje między innymi z Centrum Kultury Jidysz i Fundacją Shalom, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszeniem Zasiej, Fundacją Ziemniaki i. Koordynatorka i kuratorka projektów edukacyjno-kulturalnych i artystycznych o tematyce wielokulturowej, zwłaszcza zaś języka i kultury Żydów aszkenazyjskich. Razem z przyjaciółką prowadzi audycję poświęconą muzyce bliskowschodniej w Radio Kampus. Jako półprofesjonalna DJ Rachel występuje także w kolektywie 25% kosher, 25% halal, 50% melodrama. Obecnie pracuje nad niezależnym projektem wydawniczym.
  Kilka słów od kuratorki projektu:
  “ דער קיאָסק” (jid. der kiosk) to kompozycja w duchu ready-made wykorzystująca wybrane obiekty standardowego wyposażenia kiosku ruchu. Instalacja polega na użyciu wyposażenia i nadaniu nowego kontekstu poprzez wykorzystanie języka jidysz. W ten sposób ożywiona zostanie więc nie tylko sama przestrzeń, czyli opuszczony łódzki kiosk, ale też język, który jest niezwykle ważny dla wielokulturowej historii Łodzi.
  Repertuar wykorzystanych artefaktów nie jest wyjątkowy – odnosi się do stałych, niezmiennych przestrzeni ludzkiego życia (higiena, praca, moda, relacje). Tym, co je wyróżnia i skłania do refleksji, jest właśnie użycie języka jidysz. Instalacja ma na celu pokazanie, że ten język i kultura, to żywe dziedzictwo. W swojej pracy i działaniach twórczych staram się przeciwstawiać pielęgnowaniu nostalgicznego obrazka kultury żydowskiej. Idzie nowe! Wpadajcie do jidyszowego kiosku!
  W sobotę będziemy w kiosku od godziny 12:00, a oficjalne otwarcie odbędzie się o godz. 17:00.
  Kiosk możecie odwiedzić również w niedzielę.
  Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Łodzi w ramach konkursu Droga do dialogu – organizacja spotkań międzykulturowych z udziałem Polaków i cudzoziemców.

  Już się odbyły...

  Strona rozbudowana w ramach projektu „Łódzki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”

  Logotypy: Fundusze Europejskie – Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Województwo Łódzkie, Unia Europejska – Europejski Fundusz Społeczny